Tarihi Kemaliye Evleri

Kemaliye Evlerinin Özellikleri
Anadolu Kapı Tokmakları

Tarihi Kemaliye Evleri

Kemaliye (Eğin) kuruluşundan beri, farklı kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır. Bu ortak kültürün izleri ayrıntılara da yansır. Dut, ceviz, çınar, kavak ağaçlarının oluşturduğu, yeşilin bin bir tonu arasında yer alan evler, doğal çevre ile mimari arasındaki uyumun en güzel örneklerini sunar. Erzincan`a bağlı Kemaliye ilçesi, 1970`lerde ünlü Safranbolu evleriyle birlikte gündeme gelmiş, ancak o kadar tanınma fırsatı bulamamış. Bunun en önemli nedeni, Kemaliye`nin hem yolunun olmaması, hem uzaklığı. Ancak Kemaliye evleri, yine bu nedenlerle kendini çok iyi korudu; hepsi de mimari açıdan eşsiz bir değere sahip. ÇEKÜL tarafından `7 Bölge 7 Kent` projesinde Doğu Anadolu`yu temsil eden Kemaliye`nin hak ettiği üne kavuşması için yapılan çalışmalar hız kazandı.

Kemaliye evleri, topografya yapısına uygun olarak konumlanmış ve “mağ” adı verilen, 3-3.5 metrelik aks sistemiyle yapılmıştır. Araziyi ekonomik kullanma zorunluluğu nedeniyle, evler kademeli olarak şekillenmiş, yatay değil, düşey olarak düşünülmüş ve tek katlı evler yerine iki, üç ya da dört katlı evler tercih edilmiştir. Evlerin bir çoğu eğimli araziye yaslanır. Dolayısıyla, Kemaliye Evleri`nin her kaündan açılan kapılardan, ya bir sokağa ya da bir bahçeye çıkabilirsiniz. Genelde üç katlı olan Kemaliye evlerinin alt katları, hizmet katı olarak işlev görür. Bahçe ile bağlantısı olan bu kat soğukluk, kiler ve odunluk olarak kullanılır. Ana katlar -taş duvarın üstü ile başlayan ahşap katlar- yaşam mekanları olarak düzenlenmiştir. Divanhane, selamlık, sofa ve mutfak bu katta bulunur. Üst katlarda genel olarak yatak odaları vardır. Son katın üzerinde bulunan rıhtım döşemeyle kaplı damlar ise, tarımsal ürünlerin işlenmesi ve kurutulması amacıyla kullanılır.

Bu site ile Tarihi Meşhur Kemaliye Evlerini tıpkı  Safranbolu Evleri gibi Türkiye Tarih ve Kültür  Hazineleri arasına kazandırmak amacını taşımaktayız.

Tarihi Kemaliye evleri çağına göre modern bir  medeniyetin ve kültürün yaşama uygulanmasının canlı bir anlatısıdır.

İşte bu kültürü ve dolayısı ile Tarihi Kemaliye Evlerini tanıtmak ve Türkiye Cumhuriyeti kültür hazinelerine katabilmek için bu siteyi Kemaliyeliler olarak sanal dünyada oluşturduk.

Eksiklerimiz ve hatalarımız mutlaka vardır ve olacaktırda lütfen sizlerde bu eksiklerimizi ve hatlarımızı bize iletiniz ki bu sayede bizlerde “Yeşil Bir Dünya Kenti” olan Kemaliye`nin burada en iyi şekilde temsil edilmesi için Kemaliye`ye gönül vermiş Kemaliyeli Gençler olarak elimizden geleni yapalım.

SİPARİŞ GÖNDER